Newsroom
The 2019 Senior School Awards took place this week, recognising students in Year 10 to 12 who have shown a high-level of achievement throughout the year.
The Awards celebrate a year of activity and achievement in education, the arts, sport and community service as well as leadership. Hundreds of family and friends, as well as their fellow student cohort and staff, were present at the ceremony, which was held in our Barrie Holmes Stadium.
A special thank you to our sponsors and presenters whose on-going contribution and support is valued by our entire College community.
Congratulations to all that were recognised for their great work this year.
UFS Chemist Music Scholarship – Nathan Auld
Australian Defence Force Leadership Team Awards – Emma O’Callaghan (Year 10) / Ryleigh Mc Bain (Year 12)
Sinclair Wilson Business Award – Koby Chant
Giovanni Bueti Most Improved Student Scholarship – Letitia Izzo
MEGT Australian Apprenticeship Support Network Provider Apprentice of the Year in Completing SACE Award – Lily Tucker
University of South Australia John Petkov Excellence in General Mathematics Award – Koby Chant
University of South Australia John Petkov Excellence in Specialist Mathematics and/or Mathematical Methods Award – Joshua Edwards
Poplars Award – Cale Norman
Dycer Constructions Award – Trueman Schrader
Group Training Employment Award – Bailey Perryman
Banner Mitre 10 Hardware Building Trades Scholarship – Mitchell Watt
Frank Shea Community Service Award – Laura Cesario
YMCA Award – Nadia Munguakwokwa
Branson Award for Public Speaking – Breydon Verryt-Reid
Ian Mullen Award – Connor Prior
The Barrie Holmes Memorial Basketball Scholarship – Malok Makoi
Michael Doube Biology Award – Rosie van Eyk and Rose Irakoze (Stage 1) / Chloe Mackenzie (Stage 2)
Tenison Woods College Caltex Best All-Rounder Award – Rosie van Eyk
Green Triangle Electronics Senior School Ecology and Sustainability Award – Breydon Verryt-Reid
Principal’s Award – Breydon Verryt-Reid
Kellie Egan Award – Lara Willoughby
Conor Flanagan Innovation Award – Lachie Price
John Benjamin Memorial Scholarship – Faith Bierwirth-Leigh
Rotary Club of Mount Gambier West Music ‘Shine’ Scholarship – Danielle Thomas
Anthony Casadio Memorial Trophy – James Lucas
Dean Travers Award – Emily Turley
Tenison Woods College respectfully acknowledges the Boandik people are the First Nations people of the Mount Gambier South Eastern region of South Australia and pay respect to all Aboriginal and Torres Strait Islander people, past, present and emerging.